wcee
Zgłowiączka

Czy Zgłowiączka ma drugie dno? Na pewno ma H2O (wodę). Wiemy już, że Zgłowiączka wpada do Wisły, ale zanim tego dokona jej wody pokonują dystans 79 km (taką ma długość). Jest ważnym elementem krajobrazu parku im. H. Sienkiewicza.

Rzeka i jej dolina jest miejscem życia gatunków roślin i zwierząt. Co więcej, są one istotne także z punktu widzenia gatunków z innych ekosystemów, ponieważ stanowią korytarze ekologiczne, którymi te gatunki migrują (np. ptaki, ssaki) oraz zapewniają środowisko rozwoju ich specyficznych stadiów życiowych (w przypadku płazów i wielu owadów). Życie ptaków i owadów koncentruje się wśród roślin przybrzeżnej strefy.


Ważka na grążelu żółtym



Gołębie miejskie zaspokajające pragnienie w wodach Zgłowiączki


Kaczka krzyżówka - samica


Kaczka krzyżówka - samiec


Strzałka wodna (sagittaria sagittifolia) to gatunek byliny, należący do rodziny żabieńcowatych. Występuje powszechnie w płytkich zbiornikach wodnych śródlądowych, prawie na całej kuli ziemskiej, przede wszystkim w Europie i Azji. W Polsce często spotykana na niżu.

Liście - występują trzy rodzaje (heterofilia): najmłodsze, podwodne, długie o kształcie wstęgowatym; nawodne jajowate oraz strzałkowate wyrastające z łodygi nad powierzchnią wody.

Czy wiecie, że bulwy korzeniowe strzałki wodnej są jadalne po ugotowaniu lub upieczeniu oraz obraniu z gorzkiej skórki? Zawierają skrobię i białka, a w smaku przypominają ziemniaki. Uprawiane i spożywane są w Azji. W Japonii odmiana var. edulis dostarcza bulw o średnicy do 5 cm, w Chinach wyhodowano bulwy jeszcze większe dzięki nawożeniu roślin. Poza spożywaniem po obróbce cieplnej, bulwy mogą być suszone i po zmieleniu dodawane do mąki.



Miejsce w którym teraz się znajdujesz oznaczone jest czerwoną gwiazdką a niebieskie kropki wskazują lokalizacje kolejnych punktów ścieżki edukacyjnej...